Jedwab to zdecydowanie najszlachetniejsza tkanina, a przy tym bardzo delikatna. Jedwab pozyskuje się go z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego dlatego jest to tkanina 100% naturalna pochodzenia zwierzęcego. Aby materiał na długo zachował swoje właściwości należy wiedzieć, jak go pielęgnować i dlatego dziś odpowiemy na kilka podstawowych pytań:

Jak prać jedwab?

Pranie jedwabiu jest proste, jeśli zastosujemy kilka zasad. Najlepszym sposobem będzie pranie ręczne w letniej wodzie ok. 20-30 stopni. To najlepsza temperatura dla jedwabiu. Im ciemniejsza barwa jedwabiu tym lepiej sprawdzi się niższa temperatura. Należy również pamiętać, iż jedwab nie lubi namaczania, pranie nie powinno trwać dłużej niż cztery minuty. Powinniśmy również unikać wszelkiego tarcia, szorowania i skręcania materiału. Mokry jedwab traci swoją sprężystość i wytrzymałość i łatwiej go uszkodzić.  

W czym prać jedwab?

Najlepszymi środkami piorącymi jedwab będzie płyn do płukania, mydełka dla dzieci lub naturalny szampon do włosów, gdyż tkanina jedwabna ma podobną strukturą do struktury ludzkich włosów. Na rynku są również dostępne płyny do prania tkanin delikatnych jak jedwab. Ważne, by unikać silnych detergentów, środków piorących i odplamiaczy, gdyż mogą uszkodzić włókna materiału.  

Jak płukać jedwab?

Płukanie jedwabiu powinno być zdecydowanie w chłodnej a najlepiej zimnej wodzie. Najlepiej jedwab przepłukać kilkukrotnie (minimum cztery razy), by dobrze spłukać środki piorące. Do jasnych ubrań warto dodać do pierwszego lub drugiego płukania odrobinę octu, która pomoże usunąć środki piorące. Natomiast do ostatniego płukania można dodać odrobinę soku z cytryny, który zapewni połysk tkaniny.

Jak suszyć jedwab?

Po wypłukaniu najlepiej ułożyć go na suchym ręczniku, by wchłonął wilgoć, następnie suszenie jedwabiu sprawdzi się w pozycji wiszącej. Tkaninę należy bardzo delikatnie naciągnąć i powiesić na sznurku (nigdy cienkim), suszarce czy wieszaku i co ważne należy unikać promieni słonecznych, nie suszyć jedwabiu na płasko oraz nie wykręcać i wyżymać materiału.

Jak prasować jedwab?

Są dwa sposoby na bezpiecznie prasowanie jedwabiu. Jednym z nich jest użycie żelazka z parą lub parownicy i potraktowanie tkaniny parą z odległości kilku centymetrów. Drugim sposobem będzie użycie tradycyjnego żelazka przy czym warto prasować jedwab przez cienką, czystą szmatkę. Taki dodatkowy skrawek materiału uchroni tkaninę przed ewentualnym zniszczeniem czy zabrudzeniem z żelazka. Warto również prasować jedwab, gdy jest delikatnie wilgotny, co pozwoli mu szybko nadać tkaninie idealnej gładkości.

Jak przechowywać jedwab?

Jedwab należy przechowywać w suchym miejscu, które nie jest narażone na promienie słoneczne. Najlepiej tuż po prasowaniu przechowywać go na grubym zaokrąglonym wieszaku. Można również go złożyć i trzymać na półce w szafie czy w koszu i nie warto przygniatać go stertą innych ciężkich ubrań.

 

Jeśli już wiemy, jak powinno wyglądać dbanie o jedwab, to warto zakupić produkt właśnie z tej luksusowej tkaniny.

Zapraszamy do zakupów w sklepie internetowym Luma Milanówek www.luma-milanówek.pl  lub w naszym sklepie stacjonarnym w Warszawie na Hali Mirowskiej.