Pierwsze skojarzenie z miastem Milanówek to Jedwab. A skoro mowa o jedwabiu to warto wspomnieć o jedwabnikach i o liściach morwy, bo to dzięki nim możemy delektować się tą wspaniałą tkaniną jaką jest jedwab (kliknij tu, aby zobaczyć produkty z jedwabiu).
Rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie są rodzicami Jedwabiu w Milanówku. W 1924 roku osiedlili się w Milanówku i właśnie tu założyli Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą, która jednocześnie była ośrodkiem  naukowo-badawczym oraz produkcyjnym.  Stacja zajęła się propagowaniem wiedzy o jedwabnictwie i  badaniem różnych odmian morwy  i jedwabników.  Posadzono mnóstwo drzew morwowych i zaczęto masowo hodować jedwabniki. Dzięki czemu w Milanówku powstała największa tkalnia jedwabiu naturalnego w Polsce, która również posiadała swoje surowce. Produkcja jedwabiu została tak silnie zakorzeniona w Milanówku, iż tę historię można było zobaczyć w Herbie Milanówka, który był ściśle związany z Jedwabiem. Ten Herb został zaprojektowany w 1971 roku i funkcjonował aż do 1997 roku. Tarcza Herbu Milanówek składała się z dwóch części, z których każda kojarzyła się z jedwabiem, a właściwie z jego produkcją. Górna część herbu zawierała liście morwy na białym tle, natomiast dolna część zawierała srebrny jedwabnik w czarnym, zębatym kole, a to wszystko na czerwonym tle. Biało czerwone tło nawiązywało do kolorystyki Polski i pokazywało jak bardzo Milanówek jest patriotycznym miastem. Natomiast liście morwy przedstawiały Milanówek jako miejsce, gdzie powstają surowce do produkcji jedwabiu bo jak mawiał Henryk Sienkiewicz "kto sadzi jedno drzewo morwowe, ten rzuca garść złota do krajowego skarbu". Jedwabnik w kole zębatym pokazuje, jak bardzo produkcja jedwabiu wymaga precyzyjności i że to właśnie Milanówek jest stolicą Polskiego Jedwabiu i to w Milanówku powstaje najpiękniejsza galanteria jedwabna. W latach 90-tych nastąpił krach w polskim jedwabnictwie i jego prywatyzacja, dlatego dziś już Herb Milanówka wygląda inaczej. Jednak milanowskie zakłady jedwabnicze nadal produkują i szyją tkaniny tyle, że teraz już z importowanego surowca, niemniej wyroby milanowskiego jedwabnictwa do dziś są doceniane na całym świecie, a ręcznie malowane apaszki i szale zaprojektowane przez Milanowskie Artystki są uważane za dzieła sztuki (kliknij, aby zobaczyć apaszki i szale).

Tradycyjna Milanowska Galanteria Jedwabna jest dostępna w sklepie Luma Milanówek. Zapraszamy do zapoznania się z pełną kolekcją (kliknij tu, aby zobaczyć).