• Kontakt

Luma Milanówek

Siedziba Firmy i Pracownia Artystyczna - MILANÓWEK

Luma Milanówek
 
Ul. Jedwabna 1 
05-822 Milanówek 
Nip: 529-168-02-48 

biuro czynne: pon. - pt.:  8:00-16:00
odbiór zamówień: pon. - pt.:  9:00-15:00

Sklep internetowy
sklep@luma-milanowek.pl
godziny pracy biura: 8:00-16:00

Obsługa Klienta 
tel. +48 883-933-654
sklep@luma-milanowek.pl 

Marketing

Agnieszka Gugała
Manager działu ecommerce
Tel: +48 733-933-654
agnieszka@luma-milanowek.pl


Dział handlowy
(sprzedaż dla Firm i Instytucji)
Marta Szczepańska
Kierownik Działu Sprzedaży B2B
Tel: +48 533-933-654
marta@luma-milanowek.pl

Właściciel
Łukasz Łumiński
Dyrektor Handlowy
Tel: +48 500-018-449
lukasz.luminski@luma-milanowek.pl

Historia jedwabną nicią tkana

„Jedwab wynaleziono po to, aby kobiety mogły w sukniach chodzić nago” – przysłowie arabskie.

Jeśli wierzyć w przeznaczenie, to jedwab był naszej firmie pisany. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że jej siedziba znajduje się akurat przy ulicy Jedwabnej 1 w Milanówku - w stolicy polskiego jedwabiu i dokładnie na wprost dawnych Zakładów Jedwabiu Naturalnego? Była to pierwsza w Europie fabryka jedwabiu, działająca do połowy lat 90’.  

Założyciel firmy Luma Milanówek poznał dobrze historię Zakładów Jedwabniczych, obok których się wychowywał, a które niestety zakończyły swoją działalność, kończąc tym samym produkcję jedwabiu w Polsce. Koniec produkcji nie oznacza jednak końca jedwabnej historii Milanówka. Produkcja galanterii jedwabnej bowiem wpisała się nie tylko w historię tego miasta, ale także losy pojedynczych ludzi. Milanowianie pokoleniami pochylali się nad cienkimi nićmi jedwabiu. I nie chodzi tylko o proces przędzenia, ale także o pracę malarek, które z niezwykłą starannością potrafią tworzyć przepiękne wzory na tkaninach jedwabnych.

Luma Milanówek podejmuje próbę ożywienia dawnej świetności jedwabnictwa w Milanówku z pomocą malarek, które zaczynały szlifować swój warsztat jeszcze w Zakładach Jedwabiu Naturalnego.

Jedwab jest dobrem luksusowym, a przez to nie dla każdego. Przez wieki otaczany był niemalże kultem, ubierając możnych tego świata. Powstają z niego m.in. takie tkaniny jak satyna, twill, krepa, żorżeta, habotai czy żakard. Natura tworzy najpiękniejsze dzieła i właśnie jedwab jest tego dowodem. Nie bez przyczyny Chińczycy przez 2000 lat strzegli tajemnicy pozyskania jedwabnych nici. Kara śmierci czekała na tego, który ośmieliłby się ją wyjawić. Jedwab przynosił im bowiem bogactwo.

Renesans jedwabnictwa w Polsce trwa

Historia jedwabiu w Polsce na dobre rozpoczęła się po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. I choć w Polsce od 25 lat nie produkuje się już jedwabiu, to jest on bliski naszej kulturze i tradycji, a my chcemy go dostarczać najbardziej wymagającym Klientom.

Kultywujemy tradycje przodków, nawiązując z szacunkiem do ich praktyk, które stawały się sensem życia. Mamy poczucie odpowiedzialności za to, co wypuszczamy na rynek i jesteśmy z tego dumni. Nasi Klienci mogą mieć pewność, że otrzymują produkt absolutnie szlachetny, pełnowartościowy, unikatowy. Wielka w tym rola artystek, których ręczna praca i kreatywność ma odbicie w powstających apaszkach, szalach, chustach. Łączy się to znów z dawną tradycją, kiedy jedwab stanowił podłoże malarskie, zwłaszcza w sztuce orientalnej.

Odsyłamy do zakładki opisującej fascynującą historię jedwabnictwa. Dowiedzą się tam Państwo wiele interesujących rzeczy, zwłaszcza o roli, jaką odgrywał w jedwabnej przeszłości Milanówek.